Basit kamera kullanımı

image_pdf

Giriş

Film yapmada en önemli araç kameradır. Kamerayı tam olarak öğrenmek senin yaratıcılığını kullanmanı ve kendini ifade etmeni sağlayacaktır.

Bu bölümde farklı türden kameraları göreceksiniz. Ayrıca kamera açısı, hareketlerini öğreneceksiniz.

Eğer kamera hakkında bilginiz varsa ve daha ileri bilgi almak isterseniz, doğrudan bu bölümü de inceleyebilirsiniz. İleri Seviye kamera kullanımı.

 corner_lt

Vision in action

 corner_rt
 1. İhtiyacınız olan kameraya karar verin. Bazı kameralar sizin yapmak istediğiniz çalışmaya daha uygun olabilir.
 2. Yapmak istediğin çalışmayı göstermek için uygun ve çeşitli kareler kullanabilirsin.
 3. Gerekli ise kamera açısını ayarlayın. Aşağıdan yukarıdan bazı nesneleri veya insanları çekin, kamerayı çok yukarıya koymaymaktan veya aşağıda tutmaktan çekinmeyin.
 4. Videonuzu çok daha dinamik yapmak için farklı şekillerde kamera çekimleri yapın. (yakınlaştıma, uzaklaştırma, takip vs)
corner_lb corner_rb

 

Araçlar

Bir kamera ve bir üçayak ihtiyacınız olan temel araçlardır. Bunun dışındaki farklı türden kameralar size yardımcı olacaktır ancak çok gerekli değildir.

Ana bölüm

Farklı kamera türleri

Kamera kaydını farklı türden araçları kullanarak yapabilirsin. Hangi türden kameraları kullanacağın senin bilgi ve tecrübene ve çekim yapmak istediğin konuya bağlı olarak değişir.

İleri teknoloji ürünler senin daha yaratıcı olmanı ve farklı deneyimler yaşamanı sağlayacaktır. Senin iyi kalite görüntüler çekmeni sağlayacak olan ve görsellik anlamında çekimini zenginleştirecek olan bu ürünlerdir.

Eğer bir kameran yoksa, yine de hemen vazgeçmemelisin. Bir cep telefonu, bir fotoğraf makinesi ve çekim yapan herhangi bir alet. Artık günümüzde her türlü kayıt şeklini kabul eden birçok festivaller ve yapımcılar mevcuttur.

Kamera türleri Avantajları Dezavantajlar
Basit video kameralar kamera3pc Düşük maliyet; kullanışlı, basit resim efektleri, uygun ışık altında harika çekim, (güneşli havalarda) Kullanımı zor; manuel kullanımı çok az, düşük ışıkta gölgede aydınlatmadakötü görüntü, hafif olduğu için titreme
Profesyonel kameralar Kamera1pc kullanışlı manuel kullanım; harika resim kalitesi TV ye uygun, ses ve ışık gibi ekstra aparat kullanımı Pahalı; bazıları çok ağır, elde veya boyunda taşımak zor, kullanım için tecrübe gerektiriyor
Otomatik fotoğraf makineleri (dijital kamera Kamera Düşük maliyet; iyi otomatik özellikleri, resim efektleri, harika resim kalitesi (uygun ışık altında) Kullanımı zor, manuel kullanım yok, düşük ışıkta aydınlatmada vegölgede kötü görüntü, kısıtlı kayıt imkanı ve çok hafif olmasından dolayı titreme
DSLR kameralar kamera2pc Harika resim kalitesi; manuel kullanım, video çekimlerinde ekstra özellikler, ISO ayarları, ekstra lens kullanımı, profesyonel kameralardan daha ucuz Ses ve ışık anlamında yetersiz aparat kullanımı, video film için uygun değil,pahalı aksesuar
Su geçirmez özel kameralar
(e.g. GoPro)
kamera5pc Beklenmedik durumlarda kullanım kolaylığı (ıslak, nemli …) kafaya montaj, farklı zor bölgelerde çekim, belgesel ve küçük nesne çekimlerinde ideal, taşıması kolay Manuel odaklama yok; manuel ayar az, düşük pil ömrü
Akıllı telefon ve tabletler Tablett Farklı seçenekte kalite ve fiyat avantajı; kaliteli çözünürlük , iyi otomatik özellikleri, taşıması kolay, birden fazla birçok özellik, birçok kullanışlı uygulama imkanı, yayın imkanı, farklı aksesuar kullanımı Manuel kullanımı zor; hafif olduğu için titreme, ekstra aparat yok, video filme çok uygun değil.

Yarı Profesyonel video kameranın özellikleri

camera front

 

1. Zoom düğmesi, 2. Fotoğraf düğmesi, 3. Kamera – kayıt, kamera hafıza, oynatma düğmesi ışıklar, 4. Güç düğmesi, 5. Hafıza düğmesi, 6. Kayıt ışığı, 7.Etkin arayüz, 8. Aksesuar bağlantısı, 9.Bağlantı düğmesi, 10. Gece çekim modu, 11. Mikrofon girişi, 12. Kulaklık girişi.

camera back

 

1. Harici mikrofon, 2. XLR adaptörü, 3. Lens kapağı, 4. Lens koruyucu kapak, 5. Zoom düğmesi, 6. REC START/STOP düğmesi, 7. LCD ekran, 8. I-link girişi, 9. USB girişi, 10. Görüntü düğmesi, 11. Bağlantı çıkış girişi, 12. A/V çıkışı, 13. INPUT1 LOW CUT düğmesi, 14. INPUT2 LOW CUT düğmesi, 15. SIFIRLAMA düğmesi, 16. Gözkapağı, 17. Vizör, 18. Vizör merceği, 19. LANC girişi, 20 CHG şarj lambası, 21, Hoparlör, 22. Otomatik kilit düğmesi, 23. Batarya, 24. DC IN girişi.

Film kareleri, kamera açısı ve hareketleri

Gerekli ekipmanları öğrendikten sonra sıra çekim yapmakta, film sektöründeki basit terimleri bilmeniz gerekli – fotoğraf kareleri, kamera pozisyonu ve hareketleri.

Film yapımının ilk zamanlarında, genelde tek bir kareden film yayınlanırdı, bir kamera açısı ve kamera hareketleri yoktu. Genelde filmler kısa ve günlük yaşam ile ilgiliydi. ( örneğin Workers Leaving the Lumiere Factory 1895, 46 seconds, and The Arrival of the Mail Train 1895, 50 seconds – both by the Lumière brothers.) Yıllar geçtikçe daha yaratıcı ve gelişmiş filmler yapılmaya başladı, izleyiciyi etkileyen karmaşık filmler yapıldı.

Film karesi

Farklı türden film kareleri ile karmaşık hikayeleri bile basit yöntemlerle anlatmaya yarar film kareleri. Asıl hedef yapılan çalışmanın izleyicinin dikkatini çekmesi ve olayı en anlaşılır şekilde izleyiciye aktarmaktır.

Film kareleri farklı ilgi çekici yöntemlerle hazırlanabilir. Bir arkadaşınızın doğum günü partisini kaydedebilir, konser çekimi yapabilir, müzik klipi yapabilir, belgesel çekebilirsiniz, ne kadar çok farklı çekim tekniği kullanırsanız çalışmanız o kadar güzel olur.

Ayrıca çok az farklı film karesi çekimini de kullanabilirsiniz, sıkıntı, bunalım gibi konuları vurgulamak için.

Birçoğumuz içgüdüsel olarak istediğimiz film karelerini kullanabiliriz, fakat profesyoneller tarafından hangi çekimlerin yapıldığını bilmek bize yardımcı olacaktır. Ayrıca doğru terminolojiyi de kullanmak filmimizin hazırlık ve sonrasında yapılan çalışmanın doğru analizi için bizlere gereklidir.

Film karesinin başlangıcı insan figürüdür. Çerçeve ne kadar geniş tutulursa izleyicinin de dikkatini o kadar çok çekecektir ( göstermek istediğiniz kişi veya nesne). Çerçeve dar olursa izleyicinin dikkati sadece bir nokta üzerine yoğunlaşacaktır.

Farklı okullar farklı türden terimler kullanmaktadırlar. Bu çalışma rehberinde terimler özenle sizin ihtiyacınızı karşılayacak şekilde seçilmiştir. Buradaki terimlerin diğer kaynaklardan çok daha basit ve sizin ihtiyacınızı karşılayacağı düşüncesindeyiz.

Adlandırma ne olursa olsun, önemli olan farklı çekimleri tanımak anlamak ve ne işe yaradıklarını bilerek bunları bir arada kullanmaktır.

Film karesi türleri

Tam: tüm insan figürü

Üç alt başlık vardır:

 1. Geniş: Resmin içerisinde insan küçük bir noktadır; kişinin erkek ya da bayan olduğunu, yaşını, elbisesini dahi anlamak zordur. Nerede olduklarını, havayı ve ortamı görürüz.
 2. Orta: İnsanları daha iyi görürsünüz, örneğin cadde de ayakta duran insanlar veya futbol izleyenler gibi.
 3. Dar: Tepeden tırnağa bir kişiyi net gösteren çekimdir.

İllüstrasyon: Geniş ( solda), orta ( ortada) , dar çekim ( sağda) dır.

Bütün çekim bize çekimin nerede olduğunu gösteren bir çekimdir.

Amerikan: dizlerden baş üstüne kadar olan çekimdir; kovboy filmlerinde uygulanmıştır, böylece izleyici kovboyun silahını kullanma bölümünü rahatlıkla görebilir.

Bel: Belden baş üstüne kadar olan çekimdir, özellikle politikacı ve konuşmacılar için kullanılır.

İllüstrasyon: Amerikan (solda) , ve belden çekim

Amerikan ve belden çekimler bize kişinin kim olduğunu vurgulayan çekimlerdir.

Göğüs: göğüs hizasından baş üstüne kadar olan çekim alanıdır.

Portre: omuzlardan baş üstüne kadar olan çekimdir; göğüs çekimine benzer ve genelde diyalog çekimlerinde kullanılır.

İllüstrasyon: göğüs çekimi ve portre çekimi

Yakın plan: çene ve alın arası çekimidir; özellikle hisleri ve duyguları vurgulayan çekimdir, kızgın bir yüz veya düşen bir gözyaşı.

Detay: ayrıntı için yapılan çekimdir, bir nesne veya kişinin önemli bölgesi, gözler gibi .

İllüstrasyon: Yakın plan ve detay çekimi

Dar alan çekimi bize ne olduğunu sunar.

Video: farklı çekim sahneleri (LIJAmedia)

Kamera açıları

Kamera bir seyirci için gözdür veya görüş açısıdır. Kamerayı farklı açılara yerleştirerek çekim yapmak ana konunun zayıf şişman büyük küçük gibi seyirci tarafından farklı algılanmasını sağlayacaktır.

Camera basics_Camera positions

 

İllistrasyon: farklı kamera açıları

Nötr açısı: kamera nesne ile aynı yüksekliktedir – örneğin, bir insanın yüzü ile aynı yüksekliktedir. Bu pozisyonda çekim yapılan kişi orijinal boyutundadır.

Bu teknik genelde röportaj çekimlerinde, televizyon haberlerinde ve belgesel çekimlerinde kullanılır. Uzun metraj konulu filmlerde nötr açı genelde karşılıklı diyalog çekimlerinde aynı seviyede yer alan kişilerde kullanılır. Bu çekim tekniği onların aynı eşit olduğunu vurgular.

Düşük açı: burada kameranın çekim açısı nesnenin çok altındadır. Bu sayede nesnenin çok daha güçlü ve önemli olduğu vurgulanır.

Yüksek açı: bu çekim tekniğinde göz hizasından çok daha yukarıdan çekim yapılır. Böylece nesne daha zayıf ve değersiz görünür.

Çok düşük açı: burada çekim çok aşağıdan yapılır, örneğin zeminden. Nesne korkutucu ve çok büyük olur.

Çok yüksek açı: kamera çekimi nesnenin göz seviyesinden çok daha yukarıdadır. Olduğundan çok daha küçük, değersiz görünürler.

Uzun metraj konulu filmlerde farklı kamera açıları kullanılarak çekimler yapılır- örneğin yüksek ve alçak açılı çekimler – insanların birbirlerini nasıl gördüklerini belirtir. Ayrıca bunu beraber oturan ayakta duran insanlarda da yapabilirsiniz, böylece insanların statülerini de göstermiş olursunuz. Mesela çocuk ve anne baba, patron ve işçi gibi.

Camera basics_Camera positions dialogue

 

İllistrasyon: bir diyalog görüşmesinde ayakta duran ve oturan kişinin çekimi

KAMERA AÇILARI SEYİRCİ İÇİN NESNE NASIL GÖRÜNÜR SEYİRCİ VE OYUNCU NE HİSSEDER  ÖRNEK KULLANIM
Nötr ( kamera nesne ile aynı hizadadır) Nötr  (ne alt nede üst) nötr TV haberleri, şovlar, diyaloglar ikiKişi arasında eşit statüde
Düşük (kamera nesnenin altındadır) Güçlü, önemli Alttan, zayıf Politikacılar; bir çocuğun birYetişkini görmesi gibi
Çok düşük ( kamera nesnenin çok altından çekim yapar) Çok güçlü, önemli ve büyük Kayıp, önemsiz, değersiz Bir bina veya dağı çekmek
Yüksek ( kamera nesneden yukarıdadır) Zayıf, küçük güçlü Bir yetişkinin veya öğretmeninÇocuk veya öğrenciyi görmesi
Oldukça yüksek ( kamera nesnenin oldukça yukarısındadır) Çok zayıf, değersiz, önemsiz Herşeyin üstünde Karıncaları çekmek vey tepedenşehri çekmek

Video: farklı kamera açılarını kullanmak ( kısa bir film Frederic Klamt c/o WTV)

Kamera hareketleri

Yatay ve dikey çekim

Ytay ve dikey çekimler en önemli iki kamera çekim yöntemidir. Bunun için iyi bir üç ayağa ihtyiacınız vardır.

Yatay çekimde kamera sabittir ve sağa sola doğru hareketle çekim yapar.

Camera basics_horizontal pan

 

Fotoğraf: yatay çekim

Dikey çekimde ise aşağı ve yukarı çekim yapar

Camera basics_vertical pan

 

Fotoğraf: dikey çekim

Yatay ve dikey çekim ne zaman yapılır?

 1. Eğer nesne resim için çok büyükse, kamerayı uzağa taşıma imkanımız yoksa kullanırız. Bu genelde küçük bir yerde bir kişiyi çekerken veya büyük bir nesne ( gökdelen…) çekerken kullanırız.
 2. Büyük bir nesnenin ayrıntılarını göstermek için kullanırız.
 3. 180 ve 360 derce açılarda çekim yapmak için kullanılır.
 4. Bir filmin başlangıç sahnesind kullanılır.

Yatay ve dikey çekimler genelde geniş açı ve zoomsuz yapılır. Hareket hızı düşük olmalıdır. Yatay veya dikey çekimde başka hareket yapılmaz. Kompozisyonu bozmadan başlangıç ve bitiş noktalarına kadar çekim yapılır.

İlk olarak kayıt düğmesine bas 3-5 saniye bekle ve yatay veya dikey çekime başla.

Çekim bittiğinde yine 3-5 saniye yine bekle ve çekimi bitir. Bu tür çekimlerde çekimi düzenleme imkanınız olacaktır.

Zoom yapma ve takip

İki çekimde izlendiğinde benzer gibi görünsede, zoomlama ve takip çekimi arasında farklar vardır.

Zoom yaptığınızda kamerayı sabit tutarsınız. Nesneye zoom yaparak yaklaşırsınız ve küçültürsünüz. Zoom yaptığınızda görüntünün derinlik noktasını ayarlarsınız. ( daha fazlası için İleri seviye kamera kullanımı)

Video: Kamera hareketleri video hareketleri – VISION projesi

Takip ettiğinizde, nesne ile beraber hareket edersiniz, arkadan, yandan veya önden takip edersiniz. Aynı mesafeyi korumanız gerekli, kamera ve nesne uzaklığı aynı olmalıdır.

Fotoğraf: bir araçla kişi takibi

Buna benzer çekim yapmak isterseniz: kamerayı hareket etmeyen nesneye yakın veya uzak bir konumda sabitleyin. Takip çekimlerinde ise aradaki mesafenin aynı olmasına özen gösterin.

Zoom yaptığınızda veya takipte

Hem zoom da hemde takip etmede çektiğiniz nesnenin detaydan genele veya tersi olması gerekir. Ayrıca bu çekimler özel efektler içinde kullanılabilir. Hareketli nesneleri çekimde çekim için gerekli alanın olması önemlidir.

Kameranın kayıt düğmesine bastığınızda , ilk resimde 3,5 saniye kalınız daha sonra zoom yapınız.

Yine zoom yapmayı bıraktığınız 3,5 saniye son resimde bekleyiniz. Böylece görüntü üzerinde oynama imkanınız olur.

İyi bir zoom için üç ayağa ihtiyacınız vardır. Zoom genelde TV programlarında haberlerde ve filmlerde kullanılır.

Nesne takibi zoom yapmaya göre daha doğaldır bu yüzden filmlerde de daha çok tercih edilir.

Dollies ve taşıyıcı kamyonetler büyük yapımlarda kullanılan araçlardır. Düşük bütçeli yapımlarda kaykay bisiklet araba trolley gibi basit araçlarla çekim yapılabilir. Üç ayağı veya kamerayı araca da montaj yaparak çekimlerin yapılması mümkündür.

El kameraları

El kamerası ile çekim yapmak yapılan çalışmanın belgesel havasında olmasını sağlar, sanki bizde olayın içerisinde yer alıyormuş gibi hissederiz. Kamera sürekli hatekethalindedir ve sabit görüntü yoktur.

El kameraları genelde belgesellerde elde kullanılır, fakat diğer büyük kameralar omuzda taşınır.

Camera_basics_hand_held_camera

 

Fotoğraf: el kamerasını tutma şekilleri

Making shots from a hand-held camera more stable

El kamerası ile daha sabir görüntü çekme

 1. Fazla zoom yapmayın yoksa sarsıntı çok fazla olacaktır bunun yerine nesneye yaklaşın.
 2. Kolunuzu, elinizi bir yere yaslayarak çekim yapınız böylece kontrolsüz sarsıntıları önlemiş olursunuz
 3. Çekim esnasında nefesinizi tutun ve küçük nefesler alın

Steadicam ( sarsıntıyı azaltan özel yapım kamera)

Steadicam bir kamera markasıdır. Sizinde kamera ile beraber hareket etmenizi ve daha net görüntüler elde etmenizi sağlar. (örneğin bozuk bir zeminde koşarak veya yürüyerek çekim yapma).

Aletin dizaynı sarsıntıyı azaltmak üzerine yapılmıştır, ve elle taşınırken sarsınrı en aza iner. Bu araçlar genelde profesyonel çekimlerde kullanılır.

Birçok basit kamerada benzer şekilde aparatlar ile daha az sarsıntılı çekim için dizayn edilebilir, ancak yine yapılan tüm çalışmalara rağmen profesyonel kameralar kadar başarılı sonuç alınamamaktadır.

Vinç

Bir vinç yardımı ile kamera çekimlerini yukarıdan aşağıya doğru yapabilirsiniz. Daha büyük vinçler kameraman ile beraber kamerayıda havaya kaldırabilmektedirler veya kamera yerden kontrol edilebilmektedir.

Vinçler genelde büyük yapımlarda ve eurovizyon gibi büyük şovlarda kullanılmaktadır. Küçük yapımlarda jib gibi küçük vinçler kullanılabilir.

Uzaktan kumandalı helikopterler (dronlar)

Dronlar kameraları yerden çok yükseğe kaldırabilirler. Gerçek helikopterlere göre kullanımları oldukça kolay ve ucuzdur. Kullanımı kolay olduğu içinde her türlü çekimde kullanılabilir. Geniş alanları çekebildiği için özellikle belgesel tarzı tanıtım filmlerinde kullanımı oldukça yaygındır.

drone

Birçok farklı türde kamera hareketleri vardır, ve bunlar en genel olanlarıdır.

Düşük bütçeli yapımlarda, daha farklı kamera hareketleri kullanarak çekim yapmak için internette de araştırma yapabilirsiniz – örneğin Fig Rigs. Ayrıca gerekli araçları kendi yaratıcılığınızı kullanarak ta yapabilirsiniz.

Gerekli araştırmaları yapmak ve yeni deneyimler yaşamak için her türlü çalışmayı deneyebilirsiniz.

Sık yapılan hatalar

Kamera Kullanımı

 1. Çözünürlük düşük ve resim kalitesi kötüdür.
 2. Tutarsız resim boyutu ve resim kalitesi. Bu sizin yapım öncesi ekstra çaba harcamanıza neden olur.

Çerçeve

İyi bir çerçeve oluşturulmaması ( mesela çekimde bir kişinin kafasının yarısının alınması) veya baş üstünde çok yer olması veya ayak kısmanda fazla boşluk olması gibi .  (bakınız kompozisyon ve renk).

Kamera Açısı

Kameranın yüksekli kamera operatörüne uygun olmalı nesneye değil. Kamerayı kendi göz seviyenize göre ayarlamalısınız fakat bazende yukarıya tırmanmak veya aşağıya inmek zorunda da kalabilirsiniz.

Kamera Hareketleri – yatay / dikey

 1. En iyi görüntü açısını yakalamak için çekim öncesi kamera açısını test etmek gerekir, bunu kamerayı sağa sola aşağı yukarı hareket ettirerek yapabilirsiniz.
 2. Yatay ve dikey hareketlerde durarak veya yavaşlayarak hareketli çekimlere devam edlir.
 3. Yatay ve dikey hareketli çekimlerde beklenmedik hareketler yapma. Bu durm sizin çekim yapma pozisyonunuzu etkiler.
 4. Hareketli çekimlerde özellikle kullandığınız ekipmanlar kaliteli değilse bu sizin çekim kalitesini düşürecektir.

 

Kamera Hareketleri – yakınlaştırma ve takip

 1. Sık sık yakınlaştırma ve uzaklaştırma
 2. Çok hızlı yakınlaştırma
 3. Yakınlaştırmama ve takip etmeme – çekim yapılan pozisyonu değiştirmeye çalışmak

Kamera Hareketleri – el kameraları

 1. Eliniz çok fazla sarsılır.
 2. Yakınlaştırmada sarsıntı çok daha belirgindir. Zoom kullanmayın mümkünse , nesneye yaklaşın.
 3. Resim eğik olabilir ve yatay ve dikey çekimler düzgün değildir. (bakınız kompozisyon ve renk).

Yapılan bu kamera hataları çok net olarak fark edilir, fakat en başta bunun farkına varıp önlem alınmalıdır.

Mevcut alıştırmaları bitirdikten sonra tekrar bu bölümü incelemeniz iyi olacaktır, veya bir filmi çekmeye başladığınızda. Neler yaptığınızı gözden geçiripmecut hataları bulmaya çalışın. En iyi öğrenme yolu yaptığımız hataları kendimizin tespit edip önlem almasıdır.

Alıştırmalar

Çerçeve

 1. 10 dklık bir film izle; daha iyi odaklanma için sesi de kısabilirsin. Kaç çeşit çekim karesi kullanıldığını anlamaya çalış ve süreleri ne. Her bir çekimin süresi hakkında da notlar al.
 2. Bir iş yapan bir kişinin video veya resmini çek, örneğin kahve içen, futbol oynayan, ev işi yapan biri. Bir etkinliği en ez 3 farklı kare çekerek oluştur.
 3. Farklı hisleri gösteren çekimler yap, kızgınlık, eğlence, sıkılma, şaşırmış, memnun, hayal kırıklığı gibi. Bu hisleride farklı çekim kareleri kullanarak oluştur. Her bir his için bir foto yeterli, fakat farklı karelerle çekim yap. Uzaktan yakına doğuda çekim yapabilirsin.
 4. Bir video kolaj hazırla şehrin veya kurumun hakkında (bakınız Video kolaj Yapma). Farklı türden çerçeveler kullanabilirsin. Örneğin birçok tam çekim ve detaylı çekimler yapabilirsin. Çekimlerini yaparken kameradan tasarıma başlayabilirsin. İlk olarak tüm kişiyi alan tam çekimle başla daha sonra belden yukarı ve detay çekimi aynı şekilde geriye doğru gel.

Pratik tavsiyeler:

 • Bu bölümde kamerayı hareket ettirmeden farklı çekimler yap
 • Resme bağlı olarak çekimler 4-10 saniye arasında olsun. Küçük bir detay çekimi kısa bütün çekim daha uzun olabilir.
 • Eğer hareket halindeki bir nesne çekilecekse – örneğin geçen bir tren gibi – trenin başlangıcından bitene kadar çekime devam et, ortada durdurma.

Kamera Açıları

 1. Farklı olaylar ve durumlar bularak farklı kamera açıları ile çekimler yap. ( örneğin, röportaj çekimleri için doğal çekimler, boks maçı için aşağıdan çekim)
 2. Farklı kamera açıları ile çekimler yap ve bunları karşılaştır.
 3. İki kamera ile bir röportaj çekimi yap ve bunları karşılaştır.

Kamera Hareketleri – yatay / dikey

 1. Bir arazinin veya şehrin yatay çekimini yap
 2. Yüksek bir bina veya uzun bir insanın çekimini yapın.
 3. Sıra halinde duran insanların yüz veya ayaklarının sırayla yatay çekimini yap.

Kamera Hareketleri – yakınlaştırma ve takip

 1. Bir kişi ilerlerken siz pozisyonunuzu koruyarak kişiyi zoom yaparak takip ediniz.
 2. Önünüzde giden kişiyi takip ederek çekim yapınız. Aranızdaki mesafeyi koruyarak aynı mesafede kişiyi takip ediniz.
 3. Ayakta duran kişiden uzaklaşın, zoom durumunda olan çekimi uzaklaştırarak çekim yapın.
 4. Ayakta sabit duran kişiyi kamerayı hareket ettirerek ancak zoom kullanarak aradaki çekim mesafesini koruyunuz.
 5. Hareket edenkişiyi yandan çekim yaparak takip ediniz.
 6. Ynınızdan geçen kişiyi sadece kamera hareketi ile yatay takip ederek çekim yapınız.
 7. Yaptığınız 6 çekimi karşılaştırınız.
 8. Bir nesne veya kişinin yakınlaştırma ve uzaklaştırma çekimlerini yapınız. Gözlerden başlayarak tümünü alınız. Mesela evin numarasından başlayıp tüm ev ile bitiriniz.
 9. Kötü zoomlamaya örnek bir çekim yapınız.
 10. Bir kişiyi farklı araçlarla takip ederek çekim yapın. Yaratıcı olun.

 

Kamera Hareketleri – el kameraları

 1. Üç ayak kullanarak bir diyalog çek. Kişiyi tam olarak çekime başla ve zoom yaparak detay çekim yap.
 2. El kamerası ile çekim yapılan alanı çek.
 3. Çekimleri karşılaştır.
 4. El kamerası ile belli bir mesafeden nesneyi çek ve zoom yaparak yaklaş.
 5. Yakın çekimden başla ve uzaklaştırarak zomdan çık.
 6. Çekimleri karşılaştır, sarsıntı olup olmadığını incele.

İlgili bağlantılar

Bölümler: İleri seviye kamera kullanımı / kompozisyon ve renk

Metodoloji

Bu bölümdeki alıştırmalar size çekimlere başlamanız için yardımcı olmak adına yapılmıştır. Eğer aklınızda hazır bir proje yoksa sıkıcı gibi görünebilir ancak yapılması oldukça önemlidir.

Tek başınıza olabilir veya grupla çalışıyor olabilirsiniz, ilgi alanınıza uygun bir başlık seçiniz. Bu sayede motivasyonunuz daha yüksek olacak ve çalışmalarınızı yaparken daha çok zevk alacaksınız.

Seçtiğiniz başlıklar, arkadaşlık, kasabanız, okul, gençlik, aile gibi konular olabilir.

Terminoloji

Film karesi, toplam, Amerikan, yarım çekim, yakın çekim, portre, yakın çekim, detay, (aşırı) yüksek kamera açısı, (aşırı) düşük kamera açısı, nötr kamera açısı, yatay, zoom, takip, vinç,, elle tutulan kamera, Steadicam, drone (uzaktan kumandalı hlikopter)