Vizyonunu belirle!

image_pdf

 

Merhaba genç video yapımcısı!

Hiç Facebook ta bir plaj fotoğrafı veya twitter da konser resmi paylaştın mı? Hiç etkileyici bir makale veya kitap okudun mu veya fikrini değiştiren bir film izledin mi?

Cevabın evetse demek ki dünyamızdaki insanlara ulaşma ve onları etkileme yolunu biliyorsun demektir. Bilgi paylaşma hikaye anlatma. Düşüncelerin sesi olmak.

Fakat günümüzde dünya üzerinde hala milyonlarca kişi bu fırsatlardan habersiz. Bizler bu fırsatları kullanarak milyonlara ulaşmak istiyoruz.

VISION – video okul eğitimi – bizler video yöntemi ile görüşlerimizi mesajlarla kitlelere aktarmak istiyoruz.

İnşallah buradaki dersler ile gençler yeterli bilgiyi edinecek yaratıcılıklarını da kullanarak güzel çalışmalar gerçekleştirecekler.

VISION projemizin tanıtım video çekimi

Bu internet sitesi nasıl kullanılır

Site yapısı

Bu sitede 5 ana bölüm bulunmaktadır. Bazıları tek bazıları ise birden fazla içerik bulundurur.

 1. Her video tasarımcısının bilmesi gerekenler” bölümünde kamera kullanımı, resim kompozisyon ve renk, ışıklandırma, film yapısı gibi alanlarda bilgiler bulacaksınız. Videoya başlamadan önce sitemizi iyice inceleyiniz.
 2. Yapım öncesi ve sonrası” bölümünde senaryo ve hikaye yazma , ses kullanımı, ses ve müzik efektleri, film tasarımı, internet kaynakları gibi alanlar oldukça faydalı bilgiler bulacaksınız.
 3. Uygun format belirleme “ bölümü farklı türden videolar tasarlamak içindir; video kolaj, müzik klipi, uzun metraj film, TV haberleri ve röportaj, belgesel, sahne performansı, spor etkinlikleri, animasyon gibi yapımlar vardır. Burada bu konularda birçok örnekler bulabilirsiniz.
 4. Düzenleme ve Paylaşma” bölümünde tasarladığınız filmleri yayın organlarında paylaşma, yarışmalara katılma gibi konularda bilgiler bulacaksınız.
 5. “Filmi anlama” bölümünde farklı türden filmleri analiz etme ve gerekli değerlendirmeleri yapma konusunda bilgiler bulacaksınız.

Ayrıca bölümlerin içeriği şöyle oluşmaktadır.

 • Giriş, bölümde neler öğreneceğinizi gösteren kısımdır.
 • Vision başla : cep telefonları ile uyumlu özet kısmı.
 • Araçlar ve malzemeler.
 • Ana bölüm, örneklerin ve detaylı bilgilerin olduğu ayrıntılı bölüm.
 • Sık yapılan hatalar.
 • Alıştırmalar
 • İlgili bağlantılar
 • Metodoloji, gençlere yardımcı olmak için verilen ipuçları.
 • Terminoloji: bölümde geçen bazı terimler

Yazdır

Her sayfanın üzerinde sağda turuncu renkte yazdır butonunu göreceksiniz. Yazdırmak için veya PDF formatında saklamak için bunu kullanabilirsiniz.

Bölümleri yazdırarak kendinize bir kitapçık hazırlayabilir veya sadece ilgili olduğunuz kısımları yazdırabilirsiniz.

Hatırlatma Bölümü

Her bölümün giriş kısmından sonra, mobil uyumlu hatırlatma kısımlarını bulacaksınız. Bu kısımlar  “Vision in action” Harekete geç olarak adlandırılır. Küçük hatırlatmalar mevcuttur. Bu bölüm turuncu kutu içerisindedir.

 

 corner_lt

Vision in action

 corner_rt
Bu kısımda bölümün en önemli bilgileri vardır. Ayrıca çalıştığınız  bölümün içeriğini belirtir.
corner_lb corner_rb

 

 

Metodoloji

Sevgili gençlik çalışanı, öğretmen veya yararlanıcı! Video yapımı üzerine rehberimiz size yardımcı olacaktır.

VISION bir öğrenme aracıdır. Mevcut tecrübe ve bilgilerimizi bu kaynak ile sizlere  sunmak istiyoruz.

Asıl hedefimiz video yapımı üzerine temel bilgiler vermek ve gençlerin içindeki yaratıcılığı ve istediği gün ışığına çıkarmaktır. Bu rehber sadece gençlere değil, tüm eğitmeler içinde bir bilgi kaynağıdır.

Bazı ipuçları:

 • Gençlerle yaratıcı bir proje üzerinde çalışmak zor bir görev olabilir. Sabırlı ve katılımcıların görüş ve fikirlerine saygı olmalıdır.
 • Mükemmel videoları oluşturmak için gençlerin yeteneğine inanın ve becerilerini geliştirmek için onları motive edin. Gelecekte kendi videolarını yapma yeteneğini kazanabilirler ve yaratıcı grup çalışmaları gerçekleştirebilirler.
 • Bir projenin başlangıcında, zaman çerçevesini, video ve konunun türünü tanımlarsınız.
 • Ulaşmak istediğiniz sonuçta bazı fikirler var. Çalışmaları gruplara ayırarak her grubun yapacağı işleri belirlemek ve ne kadar süreceklerini belirlemek gerekir.
 • Esnek olun. Video yapma dinamik bir süreçtir, ve siz, senaryo veya film planında değişiklik yapmak konumlarını değiştirin ve katılımcıların kullanılabilirliğini değişen uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin, bazı gençlerle iletişim her zaman mümkün olmayabilir, ya da onlar üzerinden projeyi görmek için yeterli motivasyona sahip olmayabilir.
 • Yetenekleri ve ilgilerine göre projede gençleri dahil etmeye çalışın. Birisi hareket etmek istemiyorsa Örneğin, zorlayarak ve bunun yerine kameranın önünde olmasını isteyerek ısrar etmemelisiniz.
 • Esnek olun(tekrar): pratik çalışmak ve başka çözümler bulmak konusunda hızlı davranın.
 • Küçük başlayın ve başladığınız işi bitirin; Bu motivasyon için iyidir!
 • Odaklanın, her adımda kendinizi geliştirin ve projenin tadını çıkarın!

Bu bölümün sonunda grup çalışması ile ilgili daha fazla bilgi bulacaksınız.

Proje yararlanıcılarının söyledikleri 

 “Ben gerçekten özellikle gençlerin olduğu yaygın eğitimde çalışmayı seviyorum. Rahat bir şekilde bilgiyi paylaşabilir ve katılımcılar genellikle yeni bilgiler ve deneyimler için çok açıktır. Her çalışma sonunda ben onlara yeni bir şeyler öğretmek için, onlara bir şey vermenin mümkün olduğunu hissediyorum. “

-Matej (LIJAmedia)

 

“Proje tabanlı öğretim video ve film projelerinde katılımcılar için bir dizi avantaj sunmaktadır. Motivasyon öğrenmenin anahtarıdır ve öğrencilerin gönüllü olarak katılması iyi bir başlangıçtır. Yine de, tek tek her kişiyi desteklemek kendi tercihlerini ve becerilerini dikkate almak ve onlara takdir edildiklerini hissettirmek, büyük bir öğrenme ortamı sunmaya çalışıyoruz. Bu iyi bir motivasyon türüdür!

 Diğer önemli bir unsur, grup olarak ortak bir amaç uğruna başarıya ulaşma çapası göstermedir.  Öğrenciler, bir video veya film üretmek için karmaşık bir süreçte özveri ile çalışıyorlar. Güzel bir sonuca ulaşmak için onların motive olması ve koordineli bir çalışma oldukça önemlidir.  Bizler ilgi alanlarımıza göre belirlediğimiz proje çalışmalarımız ile başarılı sonuçlar elde etmek için gayretle çalışıyoruz.”

-Martin (WTV)

 

“Ben medya eğitim projelerinde gençlerle bir çok iş yaptım. İçinde yer aldığımız bu video projesinin gençlerin yeteneklerini geliştirme, bilgi ve tecrübelerini arttırma konusunda oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum; onların güvenini artırır. Birçok genç zaten çağımızda akıllı telefon, tablet gibi teknolojik araçları çok iyi kullanmaktadır, gençlerin teknolojiye karşı doğal bir ilgisi vardır. Bazıları ilk başta sorun yaşayabilir ancak zamanla tüm gençler bu konuya ilgi duyacaktır. “

-Eugen (WTV)

 

 “VISION projesinin test grubu olarak gençlerle beraber harika bir 6 ay geçirdim ve videonun gücünü yaşayarak öğrendim. Eğer sabırla çalışmalarınıza devam ederseniz ve ilgili olursanız ne kadar hızlı ilerlediğinizi kendinizde göreceksiniz!

Hem profesyonel hem de kendim için daha başka videolar yapmak istiyorum. Şu an basit video kurallarını biliyorum, ve izlediğim videoları da daha iyi analiz edebiliyorum. Deneyimlerimi ve bilgimi videolarımda da kullanacağım.”

-Sertan (KARAGOZOGLU ILKOGRETIM OKULU GENCLIK VE SPOR KULUBU)

 

“Yıllar önce bir genç olarak videolarla ilgilenmeye başladığımda, her zaman sonuca odaklanırdım. Bu da beni çekim ve hazırlık aşamalarında sabırsız ve sinirli yapardı.

Bu yüzden şu an gençlerle çalışırken her adımın nasıl olduğunu biliyorum ve gençlerin sıkılmadan her aşamayı adım adım geçmeleri için çaba harcıyorum. Tüm çalışmalar da gayretli olur ve işin içinde olursanız sonuç ta o kadar güzel olur.

Bir takım çalışmasının önemli olduğunu öğrendim ve işimin en önemli kısmı da takım çalışmasının gerekli olmasıdır. “

-Mia (LIJAmedia)