Pozdravljen mladi filmar!
Si kdaj objavil na spletu kakšno fotografijo s počitnic ali tweet s koncerta? Si kdaj prebral zanimiv članek ali knjigo ali si ogledal film, ki je spremenil tvoj pogled na svet?
Če je tvoj odgovor da, potem veš, da obstaja veliko različnih načinov, s katerimi si lahko v stiku z ljudmi s celega sveta. Z njimi lahko deliš znanje ali poveš svojo zgodbo ter širiš svoj glas, svoje mnenje. In nekdo te bo zagotovo slišal!
Toda še dandanes je na svetu miljone ljudi, ki te možnosti nimajo. Mi, ki jo imamo, pa jo moramo uporabljati!
V VISION – spletni videošoli – vemo, da je video odličen način za deljenje svojih zamisli in idej.
Naš namen je izobraziti mlade, da znajo video uporabljati in se z njegovo pomočjo izražati ter ustvarjati.
Video: Promocijski filmček za VISION spletno videošolo
Kako uporabljati to stran?
Zgradba strani
Spletna stran je razdeljena v pet skupin poglavij in vsaka skupina vsebuje vsaj eno ali več poglavij. V prvi skupini: Osnove, ki naj bi jih poznal vsak videoustvarjalec, boste našli osnovno znanje o uporabi kamere, kompoziciji in barvi, osnovah osvetlitve ter zgradbi filma. Priporočamo, da si ta poglavja ogledate, preden se boste lotili izdelave pravega filma. V drugi skupini poglavij: Pred- in postprodukcija se osredotočamo na pisanju scenarija in izdelavo storyboarda, montažo, zvok, glasbo in zvočne efekte ter brezplačne spletne vire, s katerimi si lahko pomagate izboljšati in dokončati svoj izdelek. Tretja skupina poglavij: Izberi, kaj želiš posneti prinaša znanje o tem, kako ustvariti različne videe: videokolaž, glasbeni videospot, kratek igrani film, intervju, TV-novica in reportaža, dokumentarni film, odrski nastop ali športni dogodek in stoptrik animacija. Ta poglavje tudi vsebujejo več primerov dobrih praks. Naslednja skupina poglavij Pošlji svoj film v svet vsebuje znanje o tem, kako pripraviti video v ustreznem formatu za predvajanje in za pripravo za filmske festivale ter druge vrste projekcij. Več pa se o filmu lahko naučimo tudi z njegovo analizo. O tem si preberite v poglavju Analiza filma, ki ga najdete v skupini Razumevanje filma.
Vsako poglavje je zgrajeno na podoben način. Prvi del, O čem govori to poglavje, na kratko predstavi glavne informacije, ki so v poglavju podane, nato sledi opomnik za delo na terenu, ki je mišljen za uporabo na mobilnih telefonih, imenovan tudi VISION v akciji ter nasveti Katero opremo potrebuješ, da lahko znanje iz poglavja spraviš v prakso. Podrobnejša razlaga je namenjena bolj natančnemu opisu tematike in prikazom različnih primerov uporabe. Pogoste napake in Vaje se nahajajo takoj za podrobnejšo razlago (kadar je to pomembno), sledijo pa še: Sorodne teme in zunanji viri, Metodologija z nasveti o tem, kako uporabiti to poglavje v praksi, in Terminologija, kjer so zapisani novi termini uporabljeni v poglavju.
Tiskanje vsebin
V zgornjem desnem kotu vsakega poglavja lahko najdete oranžno ikono tiskalnika. Z njeno uporabo si lahko poglavje natisnete ali prenesete na svoj računalnik v PDF-obliki. Na ta način si lahko izdelate celoten učbenik, v katerega lahko vključite vsa poglavja ali pa le tista, ki vas zanimajo.
Opomnik za delo na terenu
V vsakem poglavju takoj po prvem delu O čem govori to poglavje lahko najdete opomnik za mobilni telefon, ki se imenuje tudi VISION v akciji in je označen z oranžnimi oklepaji.
Vision v akciji – kratek opomnik za delo na terenu
|
||
V opomniku je povzeto najpomembnejše znanje iz poglavja in je namenjen kot digitalna beležka za delo na terenu. | ||
Nekaj besed o metodologiji
Dragi mladinski voditelj, učitelj, mentor!
Ta spletni učbenik je namenjen neformalnemu učenju. Temelji na profesionalnem znanju, a je istočasno prilagojen za začetnike. Njegov namen je podajanje osnovnega znanja o ustvarjanju videov, prižgal pa naj bi tudi kakšno iskrico inspiracije in motivacije, da se lotite raziskovanja tega medija in seveda da pričnete izdelovati svoje videe. Namenjen je tudi kot pomoč vsem pri podajanju tega znanja naprej. Vodenje mladih skozi ustvarjalni proces ni vedno lahka naloga. Ustvarjalci tega učbenika se zavzemamo za vodenje s potrpežljivostjo in spoštovanjem idej in pogledov udeležencev, istočasno pa mora biti prisotno tudi zaupanje, da lahko slednji izdelajo odlične izdelke. In seveda je mlade potrebno pogosto tudi motivirati, da se potrudijo in razvijejo svoje sposobnosti, kolikor se da. Nikoli ne veste, kakšne ‚ustvarjalne duše‘ boste privabili v svojo skupino!
Vsakič ko se boste lotili novega projekta, vam bo v pomoč, če si vnaprej določite časovni okvir, vrsto videa in temo. Zelo je priporočljivo, da ima mentor približno vizijo, kako bi lahko izgledal končni izdelek, koliko časa bo proces trajal in nekaj izkušenj, kako razdeliti delo na obvladljive korake. Ustvarjanje videa je zelo fleksibilen proces, med samim snemanjem bo morda potrebno spremeniti scenarij, snemalni načrt, snemalne lokacije … Morda vsi udeleženci ne bodo enako motivirani za prisostvovanje vsem fazam procesa. Najbolje jih je vključiti v skladu z njihovimi željami in sposobnostmi. Če ne želijo igrati pred kamero, naj pač ne igrajo, prilagodite scenarij tem, ki so željni nastopanja. In tudi hitro odslovite ideje, če vidite, da v praksi ne delujejo, bodite prilagodljivi, ter najdite nove rešitve. Začnite z manjšimi projekti in končajte, kar ste začeli. Je dobro za motivacijo! In najpomembneje, uživajte, a delajte osredotočeno in se razvijajte z vsakim projektom!
Več nasvetov za delo v skupini je zapisano proti koncu vsakega poglavja.
Nekaj naših osebnih izkušenj pri mentorskem delu
„Zelo rad delujem na področju neformalnega izobraževanja, še posebej z mladimi. Znanje lahko podajam na različne načine in sproščeno. Udeleženci so ponavadi zelo dojemljivi za nove informacije in izkušnje. Na koncu vsake videodelavnice imam tako občutek, da sem nekaj dal, da sem jih nekaj naučil.“
Matej (LIJAmedia)
„Delo, ki temelji na izdelovanju posameznih projektov, ima tako zame kot za moje udeležence veliko prednosti. Motivacija je ena izmed ključnih stvari in ker se udeleženci za videodelavnice ponavadi odločijo prostovoljno, je ta ponavadi zelo visoka in predstavlja dober temelj za učenje. Vsakega udeleženca poskušam obravnavati individualno v skladu z njegovimi željami in sposobnostmi in poskušam ustvariti okolje, v katerem je vsak viden in sprejet, kar potem motivacijo še ojača. Vendar pa je pri vodenju posameznih videoprojektov pomemben tudi jasen načrt dela in spoštovanje skupnih dogovorov, saj je izdelava filma zelo kompleksen in zahteven proces. Motivacijo, da projekt dokončamo, pogosto ohranjamo tudi s tem, da si pred očmi večkrat predstavljamo cilj, torej naš končni izdelek.“
Martin (WTV)
„Spletni učbenik VISION – je zelo olajšal moje delo z mladimi. Udeleženci videodelavnic ga uporabljajo na računalniku, tablici ali v tiskani obliki in se tako učijo novih znanj sami ali pod mojim vodstvom. Poglavja so jasna in pregledna in jih z lahkoto usvajamo. Učbenik pa pomaga tudi meni, kot učitelju, da se lahko pripravim in mi tudi nudi nasvete in podporo v trenutkih, ko naletim na kakšno težavo.“
Eugen (WTV)
„V projektu VISION sem prvič vodil skupino mladih skozi ustvarjalni proces, saj smo poglavja učbenika testirali. In skupaj smo preživeli šest čudovitih mesecev. Dobro smo spoznali moč gibljive slike in se ob tem tudi zelo zabavali. Na začetku izdelave posameznega videa sem bil včasih kar malce nestrpen, saj želiš svoj izdelek videti čim prej v končni obliki. Projekt je bil zame fantastična izkušnja in bom poskušal uporabljati video tudi pri svojih ostalih dejavnostih in za osebne potrebe. Izdelke lahko sedaj tudi razčlenim in prenesem svoje ideje v gibljivo sliko. Poznam osnove snemanja in montaže in kako jih uporabiti v praksi.“
Sertan (KARAGOZOGLU ILKOGRETIM OKULU GENCLIK VE SPOR KULUBU)
„Ko sem pred leti pričela z vodenjem videodelavnic za mlade, sem bila zelo vezana na to, kakšen bo končni rezultat, in zato ponavadi precej napeta v procesu izdelave. S časom sem se naučila ustvariti okolje, v katerem udeleženci lahko izrazijo svoje ideje in narekujejo tempo delovnega procesa, istočasno pa mi jih uspe voditi od začetka do končne izdelave. Videi izdelani na ta način so velikokrat bolj sproščeni in srčni, kot kadar smo delovali pod pritiskom. Naučila sem se tudi, da sem enakovredna ostalim udeležencem, saj vsi skupaj tvorimo ustvarjalni tim, jaz imam le več tehničnega in organizacijskega znanja. In sedaj v tem delu svojega delovanja zelo uživam!“
Mia (LIJAmedia)